Podatek rolny
Podatek rolny
Podstawa prawna
- ustawa z dnia 15 listopada 1984r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333),
- Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 października 2022 r. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2023 (M. P. z 2022 r. poz. 995).
Przedmiot opodatkowania (art.1 ustawy)
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Podatnikami podatku rolnego są:
1) właściciel (współwłaściciel),
2) posiadacz samoistny,
3) użytkownik wieczysty,
4) posiadaczami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
a) wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego,
b) jest bez tytułu prawnego, z wyjątkiem gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub będących w zarządzie Lasów Państwowych; w tym przypadku podatnikami są odpowiednio jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych.
Podstawa opodatkowania (art.4 ustawy)
1) dla gruntów gospodarstw rolnych – liczba hektarów przeliczeniowych ustalana na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do okręgu podatkowego,
2) dla pozostałych gruntów – liczba hektarów wynikająca z ewidencji gruntów i budynków.
Gmina Miasto Działdowo zaliczona jest do 3 okręgu podatkowego.
Stawki podatku rolnego
- dla gruntów gospodarstwa rolnego: równowartość pieniężna 2,5q żyta – od1 ha przeliczeniowego,
- dla pozostałych gruntów rolnych podlegających podatkowi rolnemu: równowartość pieniężna 5q żyta – od 1 ha fizycznego,
- obliczone według średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, będącej podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019.
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Obowiązek podatkowy w podatku rolnym wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Osoby fizyczne są obowiązane złożyć właściwemu organowi podatkowemu informacje o gruntach, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku rolnego.
Druki deklaracji i informacji można pobrać w Urzędzie Miasta Działdowo ul. Zamkowa 12 lub elektronicznie:- Uchwała Nr XIV/111/15 w sprawie ustalenia wzorów formularzy podatkowych w sprawie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego obowiązujących na terenie miasta Działdowo (powstanie obowiązku podatkowego do 30.06.2019 r.)- Rozporządzenie Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie wzorów informacji o gruntach i deklaracji na podatek rolny (Dz. U. 2019.1105 ) (powstanie obowiązku podatkowego od 01.07.2019 r.) https://www.podatki.gov.pl/podatki-i-oplaty-lokalne/formularze/
Podatek rolny na rok podatkowy od osób fizycznych z zastrzeżeniem ust.11, ustala w drodze decyzji, organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia gruntów.
Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki, nieposiadające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a także jednostki organizacyjne Lasów Państwowych są obowiązane:
1) składać, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia gruntów, deklaracje na podatek rolny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu – w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku,
2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zmian, o którym mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od zaistnienia zmian,
3) wpłacać w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego obliczony w deklaracji podatek rolny na rachunek budżetu właściwej gminy w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie płatności pierwszej raty.
Wpłaty podatku można dokonać w kasie Urzędu Miasta Działdowo (przy ul.Zamkowej 12 lub na Pl.Mickiewicza 43) lub na indywidualne konta bankowe lub na konto rachunku bankowego nr 74 1020 3541 0000 5702 0270 1605 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Regionalne Centrum Korporacyjne w Olsztynie ul. Dąbrowszczaków, 30 10-541 Olsztyn.
Zwolnienia i ulgi
Zwolnienia w podatku rolnym zostały określone w art. 12 ustawy, natomiast ulgi przyznawane w tym podatku zostały wymienione w art. 13, 13b, 13c ustawy i są to m. in.
- inwestycyjna,
- w przypadku wystąpienia stanu klęski żywiołowej.
Wymienione wyżej zwolnienia i ulgi przyznawane są na wniosek podatnika.
Zgodnie z art. 67a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 z późn. zm.), organ podatkowy na wniosek podatnika może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty, odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, jak również umorzyć w całości lub w części zaległość podatkową i odsetki za zwłokę.
Umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty na wniosek podatnika będącego przedsiębiorcą następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 743 z późn. zm.).
Miejsce składania wniosków (podań) w powyższych sprawach
Wnioski w powyższych sprawach wraz z niezbędnymi dokumentami mającymi zdaniem podatnika wpływ na rozstrzygnięcie można składać w Urzędzie Miasta Działdowo ul. Zamkowa 12 (pokój nr 1).
Termin załatwienia sprawy
Nie później niż w ciągu 1 miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – nie później niż w ciągu 2 miesięcy.
Tryb odwoławczy
Odwołanie od decyzji wnosi się w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania za pośrednictwem Burmistrza Miasta Działdowo.